Израел најави изградба на нов ѕид на границата со Појасот Газа.

– Ѕидот ќе ги оневозможи терористите од Појасот Газа да влегуваат на наша територија, изјави израелскиот премиер и министер за одбрана Бенјамин Нетанјаху.

Новиот ѕид ќе биде долг 65 километри и висок шест метри и ќе биде сличен на ѕидот изграден на границата со Египет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.