Во Израел, од денес, за прв пат од почетокот на епидемијата, носењето маски во затворен простор повеќе нема да биде задолжително, објави Министерството за здравство на таа земја.

Во соопштението од Министерството се наведува дека новото ублажување на мерките има исклучоци, објави „Jerusalemерусалим пост“ и „РТС“.

Невакцинираните посетители и вработени во здравствените установи и установите за грижа на други лица сепак ќе мора да носат маски.

Мерката ќе биде задолжителна и за домовите за стари лица поради висок ризик од заболување.Маските ќе треба да ги носат оние што се во изолација и се на пат до карантин, како и патниците во воздушниот сообраќај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.