Само три недели по почетокот на вакцинацијата против корона вирусот во Израел, 20% од населението веќе ја добило својата доза од вакцината на „Фајзер“/„БиоНТек“, пишува „Политико“.

Земјата има договор со производителот (и со Светската здравствена организација) за споделување информации за вакцинираните – возраста, историјата на болеста и ефектите по вакцината. Според израелските власти, личните податоци за идентификување на пациентите нема да бидат дадени.

Како одговор, „Фајзер“/„БиоНТек“ гарантираше испорака на помеѓу 400.000 и 700.000 вакцини секоја недела или вкупно 10 милиони дози.

Во оваа фаза, здравствените власти на земјата не даваат информации за тоа колку плаќаат за овие вакцини. Тие само прецизираат дека имаат потпишано договори за снабдување со други производители на вакцини.

Шпекулациите покажуваат дека Израел плаќа двојно повеќе за доза вакцина „фајзер“ – 30 долари, во споредба со 15,50 долари платени од ЕУ. Бенјамин Нетанјаху во неколку наврати ги цитираше своите блиски контакти со „Фајзер“ и „Модерна“, што му овозможија да обезбеди милиони дози вакцини за земјата.

Премиерот исто така коментира дека извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурла, кој потекнува од еврејско семејство од Солун, е „голем пријател на Израел“.

Израел е меѓу земјите сериозно погодени од корона вирусот. Со население од околу девет милиони луѓе, има над 500.000 официјално заразени, а повеќе од 3.700 луѓе починаа од почетокот на пандемијата.

И покрај строгите ограничувања во текот на последните 24 часа (заклучно со 12 јануари 2021 година) има рекорден број на новоинфицирани – 9.589 лица. Сепак, „The Jerusalem Post“ истакнува дека овој број е пронајден во 130.000 тестови, што го прави процентот на позитивни тестови под осум проценти.

Болниците во земјата се преполни и многумина отвораат нови одделенија за прием на пациенти. Според властите на земјата, вкупно 1.759 лица се наоѓаат во болниците.

Брзиот почеток на вакцинацијата е корисен за „Фајзер“, особено ако кампањата е успешна, а Израел го контролира ширењето на болеста. Ова ќе ја зголеми побарувачката низ целиот свет. И 10 милиони дози се „капка во океанот“ наспроти позадината на производствениот капацитет, кој достигнува 1,3 милијарди дози годишно, пишува „Политико“.

Ние го уверивме „Фајзер“ дека ако прво ни ја дадат вакцината, ние знаеме многу добро како да го спроведеме процесот што е можно побрзо. Тоа се случи. Први се подготвивме, први ги потпишавме договорите и можеме да ги дадеме резултатите на фармацевтската компанија рано. Ова е победа за сите – вели израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн за весникот.

За неколку дена беа дадени 150.000 вакцини во Израел. Според овој индикатор, земјата е рангирана на првото место во светот.

Мала земја со развиен здравствен систем

Израел има многу добро развиен здравствен систем со електронски досиеја на своите граѓани. Секоја здравствена установа има пристап до овие податоци – од раѓање, болест, хоспитализација и пропишани третмани и вакцини.

Многу здравствени работници учествуваа во кампањата за вакцинација во земјата, кои доброволно вакцинираа во слободното време. Сè се случува толку брзо затоа што постои чувство на социјална солидарност и единство пред кризата, коментираат во земјата.

Првите вакцини беа дадени на граѓани над 60 години, здравствени работници и лица со хронични заболувања. Во оваа фаза, над 72% од луѓето постари од 60 години веќе биле вакцинирани.

Се разбира, не оди сè како што треба, но главните проблеми се поврзани со логистиката и потребата да се чува вакцината на „Фајзер“ на -70 степени Целзиусови. За да одговори на предизвикот, Израел постави центар во близина на аеродромот во Тел Авив, кој складира пет милиони дози вакцини. Таму се дистрибуираат во пакети од 100 дози и се транспортираат во земјата.

Интересот е толку голем што секој ден се формираат редици на млади луѓе околу местата за вакцинација, чекајќи да видат дали ќе има неискористени дози на вакцината што не може да се чува подолго време.

Израел исто така доби сериозни критики затоа што не обезбеди вакцини за Палестина и Појасот Газа. Тие самите не побарале помош од земјата.

Секој ден, околу 60.000 палестински работници мигранти влегуваат во Израел. Тие работат главно во градежниот сектор. Единственото нешто што им е обезбедено од израелските власти е тестирање.

Според изјавата на рускиот инвестициски фонд, кој ја дистрибуира руската вакцина „Спутник 5“, Палестина ја одобрила нејзината употреба и ќе почне со вакцинацијата веќе следниот месец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.