Според податоците што на социјалните мрежи ги објави организацијата Europe Elects во поголемиот борј европски држави излезноста е поголема отколку на изборите во 2014. За 14 држави за кои се објавени податоците, само три држави има помала излезнот отколку пред пет години, како што е Италија со незначително помал број, како и во Португалија и Бугарија.

Во Шпанија, пак до 12 часот излезноста е за 10,15 проценти поголема отколку пред пет години. Зголемена е излезноста во Унгарија (9,01%), Романија (7,22%) и во ПОлска каде до 12 часот гласале 7,08% повеќе отколку во 2014.

Расте излезноста во Данска, Франција, Естонија и во Хрватска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.