Четири лица загинаа во ковид болница во Букурешт во пожар кој избувна рано утрово.

Здравствените власти информираат дека се евакуирани 102 пациенти од болницата.

Во меѓувреме, пожарот, кој избувнал околу 4 часот во една од зградите во болницата „Матеј Балс“ во Букурешт, е изгаснат.

Полицијата се уште не ги соопшти причините за пожарот.

Во ноември загинаа десетина лица во пожар што зафати болница на северот на Романија каде сбеа сместени пациенти кои се лекуваат од Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.