Избувнувањето на заразата со коронавирус во главниот град на Кина е под контрола, изјави во четвртокот експертот за центар за контрола и превенција на болести во земјата, Ву Зуниу.

Пекинг забележа пораст на нови инфекции со коронавирус што ги поттикна властите во вторникот да го дополнат одговорот на Ковид-19 на итно ниво два.

Еден ден после тоа, општинската власт на градот воведе дополнителни мерки на ограничување, воведувајќи заклучување на сите нејзини станбени заедници.

Избувнувањето на нови случаи е поврзано со пазарот на големо Ксинфади, кој веднаш беше затворен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.