Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, според прелиминарните резултати, го забележа најлошиот резултат во историјата на локалните избори во Хамбург, а екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) го помина изборниот цензус.

На изборите во градот-држава победи партијата на левиот центар и коалициски партнер на ЦДУ во германската Влада, Социјалдемократската партија (СПД), а добар резултат постигна и партијата Зелени.

Според изборната комисија во Хамбург, СПД освои 39 проценти од гласовите, Зелените 24,2 отсто, Христијанско – демократската унија (ЦДУ) 11,2, партијата Левица 9,1, АфД 5,3 и Либерално демократската партија (ФДП) пет проценти од гласовите.

Актуелниот и најверојатно иден градоначалник-премиер на Хамбург, Питер Ченчер од СПД веќе најави разговори со Зелените за продолжување на коалицијата која е на власт во овој град-сојузна држава од 2015 година.

Причината за лошиот резултат на ЦДУ, според Би-Би-Си, е лидерската криза во партијата, откако наследничката на Ангела Меркел, Анегрет Крамп Каренбауер месецов ја најави нејзината оставка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.