Сириската противвоздушна одбрана за малку ќе го соборела патничкиот авион „Ербас 320“, со 172 патници и членови на екипажот, што потоа морал под итно да слета во руската воена база во Хамамејн, во Сирија, јавија руските медиуми, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Сириската противвоздушна одбрана била активирана бидејќи се обидувала да го одбие нападот на израелските авиони во близина на Дамаск, јавија британските медиуми.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана изјави дека четири израелски борбени авиони истрелале осум ракети врз предградие на Дамаск, но дека авионите не влегле во сирискиот воздушен простор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.