Товарен авион на една кенијска авиокомпанија денес удри во бетонска бариера на аеродромот во сомалиската престолнина Могадишу, а засега нема информации за евентуални жртви или повредени.

Сомалиските цивилни воздухопловни власти потврдија дека на аеродромот кај главниот град дошло до несреќа во која бил вклучен еден товарен авион.

На фотографиите може да се види смачканата пилотска кабина на авионот кој очигледно излетал од пистата и удрил во бетонската бариера. Доколку не удрел во ѕидот, авионот ќе завршел во морето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.