Лидерите на Италијанската Демократска партија која припаѓа на левиот центар и популистичкото движење Пет ѕвезди соопштија дека постигнале договор за формирање на нова Влада.

Премиер повторно ќе биде Џузепе Конте кој неодамна поднесе оставка поради судирот со лидерот на десницата Матео Салвини.

По овој расплет на политичката криза во Италија, Салвини кој го предизвика распадот на Владата сега заминува во опозиција.

Новата Влада би требало да функционира до следните редовни избори во 2023 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.