Помеѓу најголемите предизвици на новата влада ќе бидат имиграцијата и буџетот.

Како министерка за внатрешни работи, Лучиана Ламоргезе, ќе биде задолжена за промена на острата против мигрантите на својот претходник, лидерот на партијата за антиемигрантска Евроскептичка лига Матео Салвини.

Лучиана има искуство во создавање на поинклузивна мигрантска политика од Салвини, кој им забрани на спасувачките бродови на невладините агенции да доаѓаат во италијанските пристаништа и им ги одзема основните права на азилантите.

Како министер за економија, Роберто Гвалтиери, ќе мора да го обликува буџетот за 2020 година за да спречи зголемување на ПДВ во износ од 23 милијарди долари, да го намали данокот и да воведе минимална плата, држејќи ја Европската комисија по страна.

Со просечна старост од 47 години, ова е најмладата партија во историјата на Италија. Во неа една третина од министрите се жени, седум од вкупно 21.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.