Италијанскиот премиер Марио Драги стави вето на трето преземање стратешката компанија од Кина откако неговата влада ја презеде функцијата во февруари, покажа официјалната жалба на групата од Хонг Конг.

Кинеската компанија Zhejiang Jingsheng Mechanical соопшти дека Рим го блокирал нејзиниот обид да основа заедничко вложување со филијалата на U.S. Applied Materials во Хонг Конг за купување на нејзиниот бизнис во Италија, кој продава опрема за ситопечат.

Компаниите се ангажирани во развојот и производството на материјали за фотоволтаични системи, полупроводници и друга електронска опрема. Италијанската влада одлуката за блокада ја донела на седницата на 18 ноември, соопштија два владини извора, додавајќи дека министерот за индустрија Џанкарло Џорџети препорачал вето, тврдејќи дека преземањето може да има последици во стратешкиот сектор за производство на полупроводници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.