Вчерашното претставување на гласовите на „Евровизија 2019“ го обележа и голем политички скандал, кога исландските претставници го покажаа знамето на Палестина среде Израел. Членовите на групата „Хатари“ ги дочека гласовите на публиката пред лицето држејќи палестински знамиња на кои пишуваше „Палестина“ во моментот кога се појавија на екраните. Во преносот што го следеа 200 милиони луѓе, Исланѓаните беа во кадар неколку секунди, но доволно долго да се забележи нивниот протестен гест.

Подоцна на „Твитер“ тие пуштија видео во кое се гледа како евровизиското обезбедување им ги одзема знамињата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.