Во денешниот напад на припадници на Исламска држава загинаа најмалку 19 припадници на сириските безбедносни сили во провинцијата Хама, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Во напад на 30 декември минатата година извршен од припадници на ИД во провинцијата Деир ал Зур беа убиени намалку 30 припадници на сириските безбедносни сили.

ИД во изминатите две години претрпе големи загуби во Сирија и во соседен Ирак, но нејзини припадниците повремено извршуваат напади во двете држави

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.