Видеово го покажува хаосот што го оставија приврзаниците на Доналд Трамп по уапдот во американскиот Капитол. Крвавиот хаос вчера се случи кога толпа приврзаници на Трамп го пробија кордонот полициски сили што го обезбедуваат тој законодавен комплекс. Напад на канцеларии, пукање, кршење… Пратениците беа евакуирани, демонстрантите го совладаа обезбедувањето и упаднаа во зградата. Дури четири часа подоцна американските власти конечно објавија дека Капитолот е безбеден.

Она што остана после демонстрантите е искршено стакло, расфрлани хартии низ канцелариите, искршени маси и врати, напишани графити по ѕидовите. Подетално видео на следниот линк

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.