Иран го осуди британско-иранскиот антрополог Камил Ахмади, кој ги проучувал браковите на децата и осакатувањето на женските гениталии, на девет години затвор. Покрај тоа, судот го казни со над 700.000 долари, објави новинската агенција Тасним.

Во извештајот се наведува дека Ахмади е осуден од иранските револуционерни судови под обвинение за соработка со европски амбасади за поддршка на промовирање на хомосексуалноста, за посетата на Израел како репортер на Би-би-си, за соработка и комуникација со странски и непријателски медиуми, инфилтрација со цел промена на законот и испраќање лажни извештаи за земјата до специјалниот известувач на ООН за човекови права во Иран, јавува АП. Според извештајот, Ахмади има право на жалба во рок од 20 дена.

Во октомври 2019 година, Иран го призна апсењето на Ахмади под сомнение дека е поврзан со институти поврзани со странски разузнавачки служби. Неговата сопруга Шафах Рахмани и активистите објавија дека тој бил приведен во август истата година.

Патувањето во Израел и хомосексуалноста се нелегални во Иран. Престапниците може да се соочат со затворска казна од пет години за посета на Израел. Хомосексуалците може да се соочат со смртна казна, иако во последните години нема извештаи за смртна казна за хомосексуалноста.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.