Иран го прекина снабдувањето со електрична енергија за Ирак, што предизвика нови нестабилности во Багдад преку оставка на ресорниот министер и најава на граѓаните дека ќе протестираат во Басра.

Со овој потег, Техеран сака да изврши притисок врз владата во Багдад да ги плати заостанатите долгови, а ирачкиот министер за енергетика Маџид Махди Хантуш, во понеделникот поднесе оставка, соочувајќи се со политички притисок и незадоволство на граѓаните поради прекини на електричната енергија низ целата земја, пренесуваат американските медиуми.

Во јужните провинции, каде просечните температури се околу 50 степени, работното време е скратено поради екстремната топлина, а во Басра, провинцијата богата со нафта, граѓаните ги повикаа социјалните мрежи да протестираат доколку владата не обезбеди електрична енергија за 6 часот попладне.

Потпирањето на Ирак на увозот на електрична енергија од Иран е постојан извор на напнатост во односите со САД, што доведува до укинување на санкциите за Техеран, вклучувајќи и продолжување на снабдувањето со енергија за Ирак, бидејќи Багдад исполнува третина од своите потреби со увоз гас и електрична енергија од Иран.

Ирак на Иран за електрична енергија му должи четири милијарди долари.

Долговите се делумно резултат на економската криза, но и на комплицираниот начин на плаќање со цел да се избегнат американските санкции, бидејќи Ирак не може да плаќа, туку ги плаќа своите обврски преку стоки, лекови и други трошоци поврзани со иранската дипломатска мисија и компании кои работат во Ирак

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.