Институтот за истражување Гамалеја во Русија, кој ја создаде првата вакцина за коронавирус во земјата, Спутник V, во петокот изјави дека е подготвен да им помогне на САД и Доналд Трамп да се опорави откако тој беше позитивен на тестот.

Мислам дека ако тие официјално се обратат до руските власти, ќе можеме да им помогнеме, рече претседателот на институтот Александар Гинтсбург за американската администрација.

Тој додаде дека би било „убаво да се вакцинира (Трамп)“ со Спутник V .

Американскиот претседател во петокот објави на Твитер дека тој и сопругата Меланија се позитивни на Ковид-19. Како што наведе, двајцата одат веднаш во карантин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.