Директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, Александар Гинтсбург, соопшти дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на антитела уште по првата доза од вакцината, но дека е потребна втора доза за подолготраен ефект.

Сè зависи од индивидуалниот одговор на организмот и на вакцинацијата и на вирусот. Кај некои заштитното ниво на антитела се развива по првата вакцинација, а им треба втората доза за оваа заштита да биде подолга. Вакцинираното ќе биде заштитено во рок од околу две недели по првата вакцинација – објасни Гинтсбург.

Реномираниот микробиолог вели дека досега ниту еден пациент не бил заразен помеѓу првата и втората доза од вакцинацијата.

Гинтсбург, сепак, ја признава постојаната можност за инфекција на волонтер, но вели дека таквото сценарио може во најлош случај да доведе до само лесни симптоми.

Ако се појави инфекција во овој период, тоа може да доведе само до фактот дека инфекцијата не се претвора во морбидитет. Ако се појават какви било клинички симптоми, тие ќе се појават во ослабена форма – вели Гинтсбург.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.