Индија има намера да забрани 54 кинески мобилни апликации за кои Њу Делхи смета дека може да го загрозат суверенитетот и безбедноста на земјата, јави телевизијата НДТВ.

Според владини извори, меѓу планираните апликации се Sweet Selfie HD, Beauty Camera – Selfie Camera, Viva Video Editor, Tencent Xriver, Onmyoji Arena, AppLock и Dual Space Lite.

Индија веќе неколку пати забрани кинески мобилни апликации. Во 2021 година, 59 беа забранети, вклучувајќи ги и популарните TikTok, WeChat и Helo.

Блокирани се вкупно 300 апликации. Процесот почна во 2020 година по ескалацијата на индиско-кинеските односи долж границата, каде имаше судири меѓу кинески и индиски војници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.