Здравствените власти на Индија во вторникот изјавија дека вкупниот број на случаи на коронавирус во земјата достигна 5.562,663 заразени лица.

Во последните 24 часа, бројот на инфекции порасна за 75.083 лица.

Вкупниот број на смртни случаи изнесува 88.935, со 1053 починати како последица од корона вирусот во понеделникот.

Оздравени се 4.497.847 лица, вклучително и 101,468 во последните 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.