Во нуклеарната електрана Натанц во Иран се случи „инцидент” при што е оштетен објект во изградба, но тоа не влијалео на редовното функционирање на нуклеарната централа, а нема ниту зголемена радијација.

– Оштетената зграда е опишана како „инсдустриска шупа”, се наоѓа над земја и не е дел од нуклеарната постројка, изјави портпаролот на Организацијата за атомска енергија Беруз Камалванди.

Тој додаде дека нема причина за загриженост.

Натанц е една од основните постројки за збогатување на ураниум во Иран.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.