Кога Кина беше најпогодена од коронавирусот, Јапонија испратила медицинска помош во Кина, а на секоја од кутиите стоела порака, извадок од стара кинеска поезија:
“We have different mountains and rivers, but we share the same sun, moon and sky”.

Пред неколку дена кинеската електронска компанија Xiaomi испратиле донација илјадници маски во Италија, а на секоја од кутиите стоела порака, поезија од италијански филозоф:
“We are waves from the same sea, leaves from the same tree, flowers from the same garden.”

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.