Од кризниот штаб за коронавирусот во Белгија даваат неколку детали околу првиот случај на заразено домашно милениче со коронавирусот.

Мачката, инфицирана од својот сопственик, имала дијареја и респираторни проблеми, познато било дека нејзиниот газда е заразен со вирусот, по што е одлучено да се тестира и миленичето.

Резултатите од тестот на мачката анализирани на факултетот за ветеринарство биле позитивни.

Ова е прв случај на заразено домашно милениче со коронавирусот.

Симптомите кај мачката се појавиле една недела по симптомите на сопственикот.

Иако станува збор за изолиран случај и не е утврдена зараза од домашно милениче кон човек, здравствените власти во Белгија ќе дадат нови препораки за однесување со домашните животни.

Мобилизирани се и властите надлежни за безбедност на храната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.