Армијата не соопшти колку проектили „Катјуша“ биле истрелани врз воздушната база Таџи, но објавени се информации дека двајца Ирачани се повредени во нападот, соопштија медицински и полициски извори.

По наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, беше убиен највисокиот ирански генерал, Касим Сулејмани, а Иран реагираше со истрелување 22 балистички ракети кон ирачката база Ал Асад, во која се сместени и американски трупи, но нема жртви.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.