Илјадници луѓе излегоа на улиците на главниот град на Аргентина во средата на, како што го нарекоа „марш против инфлацијата“, откако истакнат синдикат предупреди дека тоа би можело да биде прв од многуте протести, јавува „Анадолија“.

Граѓаните кои присуствуваа на маршот во Буенос Аирес ја повикаа владата да помогне во заштитата на нивните плати и куповна моќ, кои се тешко погодени од инфлацијата и девалвацијата на валутата, бидејќи вредноста на националната валута опадна.

Членовите на работничките и социјалните движења маршираа од споменикот Обелиско де Буенос Аирес до Конгресот под слоганот „Прва е татковината“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.