Бројот на новозаразени со коронавирусот во Полска се зголеми за рекордни 21.629, соопшти денеска полското Министерство за здравство.

Вкупниот број на лица заразени со Ковид-19 во земјата сега изнесува 340.834.

Министерството соопшти дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале уште 22 лица, со што вкупниот број на жртви достигна 5.351.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.