Со оглед на тоа што четиридневната работна недела се здоби со популарност низ целиот свет, носителите на одлуки во Вашингтон, исто така, инсистираат да им се придружат и САД.

Конгресниот состанок во вторникот го промовираше законот на пратеникот Марк Такано кој ќе промовира создавање на 32-часовна недела, со плата за прекувремена работа по 32 часа работа. Такано истакна дека чекорот е победа во однос на рамнотежата меѓу животот и работата и многу потребната промена по децении долги работни часови со стагнација на платите во Америка.

Луѓето се повеќе време поминуваат на работа, а помалку со најблиските, здравјето и благосостојбата им се влошува, а платите им стагнираат. Време е за промена, се вели во соопштението на Такано, демократ кој ја претставува Калифорнија.

Законот не само што ќе ги елиминира подолгите работни недели, туку и ќе бара директорите да плаќаат прекувремена работа по 32 часа.

Законот на Такано, промовиран од 13 демократи, беше објавен откако неколку земји и компании експериментираа со скратени работни недели, наведувајќи причини кои вклучуваат исплатливост и ментално здравје.

Големите преговори за четиридневната работна недела во Исланд се покажаа како огромен успех, при што работниците-учесници изјавија дека имаат помалку стрес и повеќе време да посветат на хоби, одмор и домашни работи, додека продуктивноста на работа останува стабилна, а во некои случаи дури и се подобри.

Откако завршија преговорите, 8 од 10 работници во Исланд добија скратен распоред, се вели во извештајот објавен летово од Alda and the Autonomy, советодавен совет.

Намалувањето на работното време треба да се смета за моќно, пожелно и одржливо правило, се вели во извештајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.