Одлуката на Велика Британија за забрана на Хуавеј се заснова на „трговска политика на САД, а не безбедноста“, рече во вторникот портпаролот на кинеската компанија во Велика Британија, Ед Брустер. Тој додаде дека иднината на компанијата во Велика Британија станала „исполитизирана“.

Оваа разочарувачка одлука е лоша вест за секој во Велика Британија со мобилен телефон. Таа се заканува дека ќе ја премести Британија во дигиталната бавна лента и ќе го продлабочи дигиталниот јаз. Наместо владата да се израмни, се израмнува надолу и ние ги повикуваме да ја преиспитаат ваквата одлука, додаде Брустер.

Претходно, владата на Велика Британија откри дека целата опрема на Хуавеј ќе мора да биде отстранета од употреба во Велика Британија до 2027 година. Пред тоа, САД го забранија Хуавеј  заради загриженост за национална безбедност, што компанијата го негира.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.