Либанскиот премиер во заминување Нагиб Микати и неговиот кабинет вчера ја укинаа одлуката за поместување на почетокот на летното сметање на времето, што предизвика вознемиреност и ја подели земјата со повеќе религии.

Либанската Влада минатата недела најави одложување на почетокот на летното сметање на времето, кое првично беше планирано за недела рано наутро, до полноќ на 20 април, кога се очекува да заврши лунарниот месец Рамазан.

Одлуката предизвика остри критики против кабинетот на Микати и бунт кој се граничи со секташтво.

Во телевизиско обраќање, Микати најави дека часовниците сега ќе се поместат нанапред во четврток вечер.

Моравме да земеме рок од 48 часа за да решиме некои технички прашања според претходниот меморандум, па си дадовме време да се прилагодиме, рече тој.

Да се ​​задржи зимското сметање на времето подолго значи да се прекине дневниот муслимански рамазански пост еден час порано.

Но, премиерот во оставка истакна дека е изненаден што некои партии во земјата сметаат дека одлуката има секташки и верски димензии.

Влијателната либанска Маронитска црква ја критикуваше првичната одлука, нарекувајќи ја „изненадувачка“ и „случајна“ и велејќи дека нема да се придржува до неа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.