Околу 150 Азербејџанци организираа протест пред амбасадата на Ерменија во Лондон, но потоа се појавија и претставници на ерменската дијаспора.

Амбасадата на Азербејџан соопшти дека потоа следел судир меѓу двете страни.

Азербејџанците кои живеат во Лондон носеа знамиња од својата земја, а се собраа за да ги осудат дејствијата на Ерменија на границата со нивната држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.