Гувернерот на американската држава Њујорк Ендрју Куомо соошти дека поднесува оставка. Потполковникот Кети Хочул, демократ, ќе го служи остатокот од неговиот мандат и ќе биде првата жена гувернер на државата.

Оставката доаѓа откако јавната обвинителка Летиција Џејмс ги истражи обвинувањата за сексуално вознемирување против гувернерот поднесени од 11 жени. Тоа вклучува девет сегашни или поранешни државни службенички.

Во извештајот објавен на 3 август, Џејмс наведе дека сите обвинувања се веродостојни.

По извештајот ќе следува постапка за отповикување, поради што и Куомо одлучи да се повлече од функцијата.

Mислам дека, со оглед на околностите, најдобриот начин на кој можам да помогнам сега е ако се тргнам настрана и дозволам владата да се врати на управувањето, и затоа тоа е она што јас ќе го сторам, бидејќи јас работам за вас и постапувајќи исправно, ќе постапам исправно кон вас – рече Куомо на денешната прес конференција.

Соочувајќи се со постапка за отповикување, на која призна дека нема да може да се спротистави, Куомо (63) објави дека ќе ја напушти функцијата за 14 дена, и при тоа инсистира дека не направил ништо лошо.

Обраќајќи се на своите три ќерки, Куомо рече:

Сакам од се срце да знаат дека јас никогаш не сум го направил тоа и никогаш намерно нема да изразам непочитување кон жена, или да се однесувам поинаку кон некоја жена отколку што би сакал тие да бидат третирани и тоа е вистината.

Вашиот татко направи грешки. И се извини, и научи од тоа и тоа е животот – рече гувернерот на Њујорк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.