Регионалниот гувернер на украинската област Луганск, Сергеј Хаидаи, објави дека руските војници влегле во индустрискиот дел на опколениот град Северодонецк.

Хемиската фабрика „Азот“ е единствениот дел од областа што се уште не е окупирана од руските војници – соопшти Хајдаи на Телеграм.

Тој додава дека и блиските села се под постојан оган.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.