Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, Атилио Фонтана, изјави дека ќе биде ставен во карантин две недели откако било утврдено дека неговиот помошник е позитивен на новиот коронавирус.

Фонтана ова го објави во видео порака на Фејсбук, пренесе Би-би-си.

Ломбардија е жариште на ширењето на коронавирусот во Италија.

Во земјата се пријавени 400 случаи на коронавирус, што е најголем број на заразени во Европа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.