Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека светот постепено се соочува со предизвици со кои денешните генерации сè уште не се соочиле и изрази страв од ширење на војната во Украина.

На Генералното собрание на ОН, Гутереш рече дека експертите кои ја процениле состојбата на светот во 2023 година го поставиле часовникот на Судниот ден на 90 секунди до полноќ, што е најблиску до „тотална глобална катастрофа“ досега.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.