Гугл соопшти дека планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија во наредните години, објавија „Волстрит журнал“ и „Фајненшл тајмс“.

Гугл има намера да ги зајакне врските со Индија преку инвестиции со цел да има корист од дигиталната еволуција што се случува во таа земја и да докаже дека не треба да биде затворена со протекционистички политики.

Индија е можеби една  од последните големи неискористени дигитални пазари бидејќи половина од нејзините 1,3 милијарди жители допрва треба да се поврзат со мрежата.

Се очекува оваа земја да забележи најголем пораст на новите интернет корисници во наредните години, се наведува во весникот.

Гугл објави дека основал фонд за инвестирање пари за купување акции, партнерства и инфраструктура во следните пет до седум години.

„Ова е одраз на нашата самодоверба во иднината на Индија и неговата дигитална економија“, рече Судар Пичаи, извршен директор на „Гугл“ и „Азбука“.

„Дојде време за Индија“, рече министерот за комуникации, електроника и информатичка технологија, Рави Шанкар Прасад на онлајн настанот на „Гугл“.

Ветувањето на „Гугл“ доаѓа три месеци откако неговиот ривал „Фејсбук“ инвестираше 5,7 милијарди долари во „Гио Платформите“, најбрзорастечката индиска телекомуникациска компанија која нуди цела низа дигитални услуги.

Гугл го нарече своето инвестициско ветување „Фонд за дигитализација во Индија“ и рече дека ќе вклучува обезбедување на достапен пристап до Интернет, развој на нови производи прилагодени на потребите на индискиот пазар и забрзување на дигиталната трансформација, како и здравјето, образованието и земјоделството.

Индија со своите 1,3 милијарди жители претставува една од најголемите можности за технолошките компании ширум светот, откако стотици милиони Индијци започнаа да користат смартфони и Интернет во претходните години.

Апликацијата Google Play забележа брз раст откако стана достапна во Индија во 2017 година.

Зголемениот интерес за Индија од Google и другите американски инвеститори доаѓа во време кога тензиите на границата меѓу Индија и Кина го затвораат сообраќајот за инвеститорите од Кина, уште еден најголем извор на странски капитал.

Остра ескалација на тензиите по смртоносниот судир на границата на Хималаите минатиот месец, ги натера индиските власти да забранат 59 кинески апликации, вклучително и „ТикТок“.

Пристапот до Индија, сега втор по големина светски пазар на мобилна телефонија, е особено важен за Гугл, бидејќи Кина е затворена за тоа и ќе се соочи со поголеми потешкотии во продолжувањето на работењето во Хонг Конг откако ќе стапи во сила новиот закон за безбедност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.