Стотици луѓе излегоа на протестот за климатски промени во Лозана, Швајцарија што се организира пред одржувањето на Светскиот економски форум во Давос наредната недела. Грета Тунберг присуствува на маршот.
Грета ја стекна својата популарност како основач на движењето „Петоци за иднината“ и го пропатува светот во последните 12 месеци, приклучувајќи се на многу маршови за климатски промени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.