Европската Комисија го презентираше годишниот извештај за безбедноста на производите присутни на пазарот во ЕУ, во кој се наведува дека играчките за деца најчесто биле пријавувани до властите како ризични или опасни.

Секоја година Европската Комисија информира кои производи на пазарот (вон прехранбените) се пријавувани во земјите членки на ЕУ како опасни. Оваа година е забележан значаен раст на пријавите за производи поврзани со Ковид-19, како заштитни маски и гелови за дезинфекција кои содржат токсични супстанци.

Најчесто пријавувани производи се играчките за деца со 27 отсто од вкупниот број пријавени производи во ЕУ, Норвешка, Лихтенштајн, Исланд и Обединетото Кралство. Следуваат моторните возила и електрична опрема.

Според анализата, пријавените производи во 25 отсто случаи се однесуваат на опасност од физичка повреда, потоа на хемиските компоненти, а на трето место е опасност од задушување за децата.

Еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс го пофали заедничкиот систем на ЕУ за пријава на опасни производи познат како „Сејфти Гејт“.

Со заштитни алатки како оваа ги обезбедуваме и понатаму правата на потрошувачите – изјави Рејндерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.