Општинското собрание во Будимпешта нема да биде свикано на неодредено време, според левичарскиот весник „Непзава“. Градоначалникот на Будимпешта ја откажа седницата на собранието закажана за следната недела, повикувајќи се на вонредната состојба со пандемијата, објави новинската агенција „В4“.

Градоначалникот Гергели Карачоњи редовно ќе биде информиран во врска со пандемијата на коронавирусот и според тоа ќе донесе одлука кога да го свика општинското собрание, изјави прес-службата на Градското собрание во Будимпешта за унгарскиот весник „Напзава“.

Ова значи дека, на неодредено време, унгарскиот главен град нема да биде управуван од општинското собрание, туку од самиот градоначалник. Партиските групи можат да ги проценат и да го искажат своето мислење за предлозите, но конечната одлука сега останува во рацете на градоначалникот на Будимпешта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.