На социјалните мрежи се појавија снимки од гасоводи како горат на југот на Турција по разорните земјотреси. Турскиот министер за енергетика, Фатих Донмез, утрово изјавил дека во земјотресот сериозно е оштетена енергетската инфраструктура.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.