Во делови на источна Шпанија наврнаа рекордни количини на дожд кои предизвикаа големи поплави, а животот го изгубија најмалку двајца луѓе, пишува Guardian.

Невремето денеска ги погоди градовите Валенсија, Мурсија и Алиценте, а се очекува дека и денеска ќе продолжи да врне. На една локација, наврна дождот во висина од четири метри.

Матна вода се излива од реките, а водата на коловозот ги поплавува автомобилите. Од поплавените автомобили биле евакуирани најмалку 13 луѓе.

Сообраќајот на неколку места е сосема во прекин, а не работат училиштата, како и јавниот превоз.

Мадрид за спасување ја ангажира војската.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.