Една жена го загубила животот откако врз неа паднало дрво, а друга загинала во несреќа на езеро во источна Франција која синоќа беше погодена од силна бура, исто како и западна и централна Швајцарија.

Германска туристка го загуби животот во камп во францускиот град Танинжес во бурата која срушила дрво, пренесува радио станицата „Франс Блу“.

Во близина, на самата граница со Швајцарија, животот го загубила уште една жена, откако потонала јахта во Женевското езеро за време на бурата која донела силни дождови, град и поплави. Швајцарските медиуми пренесуваат дека пловилото се насукало во близина на Женева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.