Во голема координирана акција на германската полиција утрово се извршени претреси во Берлин и во сојузната држава Бранденбург во рамките на истрагата за забранета организација наводно поврзана со исламскиот екстремизам.

Околу 800 полицајци, вклучително и специјалци извршија претреси во домовите на членовите на забранетата организација. Главна цел на разцијата беше собирање докази.

Полицијата се уште не информира дали некој од осомничените е приведен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.