Ракетниот крстосувач „Москва“, кој беше оштетен во експлозија, потона за време на влечењето, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

При влечење на крстосувачот „Москва“ до одредишното пристаниште, поради оштетување на трупот што настана по експлозијата на муниција, бродот ја загуби стабилноста. Поради лошото време и немирното море, бродот потона – соопштено е.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.