Хајден Боулс на Јутјуб го следат 300 илјади луѓе, додека на ТикТок има 100 илјади следбеници. Тој често споделува совети на социјалните мрежи за тоа како изградил бројни бизниси во тинејџерските години, пренесува „Дејли мејл“. Боулс заработил милиони преку инвестирање во недвижнини и онлајн курсеви за „dropshipping“ и реклами на ТикТок.

Почнав да заработувам значителни приходи од мојот бизнис кога имав 17 години, во индустријата за е-трговија. Сè уште работам, сакам да работам, но технички сум во пензија поради парите што ги заработив од недвижнини“, објаснува тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hayden Bowles (@realhayden)

Тој додава дека парите што ги добива од претходните инвестиции го плаќаат неговиот животен стил. Компаниите на Хајден продолжиле да растат и да отвораат нови филијали, а младиот претприемач заклучил дека богатството е разликата помеѓу приходите и расходите и дека нема одредена бројка која ќе одреди дали некој е богат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hayden Bowles (@realhayden)

Откако го напуштил училиштето на 17-годишна возраст, тој ја основал платформата „Еком сизн“ (Ecom Season), која нуди низа курсеви кои чинат до 575 долари. Во едно од видеата тој вели дека не жали што не отишол на факултет бидејќи искуството е сосема слично.

Ги правите сите глупави работи што ги правите на факултет, но одите 20 нивоа подалеку бидејќи сите имаат пари“, вели тој.

Тој тврди дека до 20-тата година ги зголемил приходите за четири пати во однос на заработката на 17-годишна возраст, па на дваесет години веќе заработил милион долари. Сега вели дека собрал повеќе од 20 милиони долари преку зделки фокусирани на е-трговија.

Тој им порачува на следбениците на социјалните мрежи да избегнуваат повеќекратни напори и да се фокусираат на една работа што сакаат да ја прават долгорочно.

Инфлуенсерот редовно споделува фотографии од неговите луксузни патувања и одмори низ САД, како и фотографии од скапи автомобили и приватни авиони.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.