Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј пред 21 јануари, соопшти денеска нејзиниот портпарол.

Гласањето требаше да се одржи денеска, но Меј вчера соопшти дека гласањето е одложено и побара дополнителна потврда од ЕУ дека гласањето ќе помине во Парламентот.

Британската премиерка настојува што е можно побрзо да го реши застојот во договорот за Брегзит и од европските лидери да добие потврда која и е потребна пред 21 јануари, рече портпаролот.

Тој исто така додаде дека Меј претходно имала продуктивен состанок со холандскиот премиер Марк Руте со кој се договориле заеднички да ја решат моменталната ситуација.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.