Тери О’Нил, британскиот фотограф познат по неговите познати фотографии на славни личности во 60-тите и 70-тите години и неговиот брак со Феј Данавеј, починал по долга борба со ракот на простата, на 81 година, во својот дом.

Агенцијата ОН Нил изјави за Би-Би-Си дека има рак на простата и починал дома во саботата навечер по долго боледување.

О Нил беше познат по неконвенционалните фотосесии. Неговата кариера започнакако фотограф за авиокомпанија во Лондон. Во 1959 година, по фотографијата на министер за внатрешни работи како дремнува на аеродром, се вработи како фотограф на персоналот со „Дејли Скич“.

Некои од неговите најпознати фотографии вклучуваат личности и бендови како „Битлси“, „Ролинг Стоунс“, Џуди Гарланд, Брижит Бардо, Шон Конери, Дејвид Боуви, Елтон Џон… Тој, исто така, се фотографирал со кралското семејство на Велика Британија и важни политичари.

Една од најпознатите серии беше на филмската дива Феј Данавеј, неговата тогашна девојка, фатена како лежи покрај базенот во хотелот „Беверли Хилс“ утрото, откако освои Оскар за најдобра актерка во филмот „Мрежа“. Двојката имаше долга врска и беа во брак од 1983-1987 Тери беше прогласен за почесен член на Кралското фотографско друштво во 2004 година и го доби стогодишниот медал на општеството во 2011 година. Тој беше назначен за ЦБЕ минатиот месец.

Зад себе ја остави сопругата Лореин Ештон, неговите две деца од првиот брак со Вера Деј, и неговиот син со Феј Данавеј.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.