Постои ризик од поголеми намалувања на работните места во германската индустрија отколку во финансиската криза од 2009 година. Според истражувањето на „Ханделсблат“, само 30-те компании чии акции учествуваат во индексот ДАКС на Берзата во Франкфурт оваа година ќе загубат повеќе од 40.000 работни места во Германија, вклучувајќи ги и сите изгубени нови вработувања.

Во 2021 година треба да има најмалку двојно повеќе намалувања на работните места поради најавените програми за преструктуирање. За споредба: Во кризата 2008/09 година, околу 85.000 работни места беа изгубени во компаниите од индексот ДАКС.

Ефектите од пандемијата на короната веќе ги забрзаа структурните промени во германската економија. Во 2019 година имало 1.800 работни места во БАСФ минус новите вработувања, околу 2.000 во БМВ и Континентал и околу 2000 во Сименс 1.000 во Германија.

Фолксваген e една од ретките компании што вработи 4.700 луѓе, повеќе отколку во претходната година. Сега повеќе од 25.000 работни места во Германија се изложени на ризик во Волфсбург. Во Дојче банка и Комерцбанк секоја петта работа е загрозена.

Во повеќето од нив сè уште претстојат прогласувања на технолошки вишок од оперативни причини.

Според главниот економист на државната банка за развој, Фрици Колер-Гаиб, недостигот на квалификувани работници останува голем проблем:

Поголемото зголемување на продуктивноста може да се постигне само со повеќе инвестиции, повеќе иновации и дигитализација, како и подобри квалификации, вели Колер-Гаиб.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.