Германските здравствени власти во вторникот одлучија вакцината на „Астра Зенека” да не ја даваат на лица помлади од 60 години.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер (65) денеска ја прими првата доза вакцина против коронавирус на производителот „Астра Зенека”.

„Верувам во вакцините кои се одобрени во Германија. Вакцинацијата е клучна за излез од пандемијата. Искористете ги можностите што ви се даваат, се наведува во соопштението од Кабинетот на шефот на државата.

Германските здравствени власти во вторникот одлучија вакцината на „Астра Зенека” да не ја даваат на лица помлади од 60 години.

Причината, како што појаснуваат, е нова загриженост за згрутчување на крвта кај мал број од оние кои ја примиле таа вакцина.

Досега во Германија се дадени 2,7 милиони дози од вакцината на „Астра Зенека”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.