По разорната поплава во провинцијата Рајна, обвинителството го истражува гувернерот на областа Арвајлер, Јирген Фулер.

Според јавниот обвинител во Кобленц, тој се товари за убиство од небрежност и телесна повреда од небрежност.

Велат дека тој не ги предупредил жителите на време или не организирал евакуација. Фулер е осомничен дека не ги предупредил жителите навреме за опасноста од поплави, ниту дека навремено организирал евакуација.

Обвинителството се сомнева дека тоа е „делумно причина“ за некои смртни случаи.

Покрај администраторот на областа Арвајлер, истрагата е насочена и против друг член на кризниот тим кој, според јавниот обвинител, барем привремено го презел управувањето со операцијата.

За време на истрагата, беа обезбедени документите и податоците на Кризниот тим на округот Арвајлер, како и личните средства за комуникација на двајцата обвинети.

Јирген Фулер е политичар, член на конзервативната партија ЦДУ, а во 2000 година беше избран за шеф на округот Арвајлер.

Треба да се потсети дека само во таа провинција во Германија, 141 лице загинаа, а 766 беа повредени од последиците на катастрофалните поплави.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.